Kuchyňské vodovodní baterie – základní typy

Kuchyňské vodovodní baterie jsou k mání literárně ve stovkách různých tvarů, stylů a barev. Ať už má kuchyňská vodovodní baterie jakýkoli tvar, rozděluje se do čtyř základních typů, podle principu na kterém pracují. Tyto čtyři základní typy jsou: vřetenová (často se používá název kohoutková) vodovodní baterie, páková s kartuší, páková s posuvnou vložkou, páková s kulovou vložkou.

Na našem trhu jsou v drtivé většině zastoupeny pákové vodovodní baterie s kartuší a kohoutkové vodovodní baterie. Pro úplnost se ale zmíníme o všech čtyřech druzích.

Vřetenová (kohoutková) vodovodní bateriekohoutkova_vodovodni_baterie
Vřetenové vodovodní baterie mají dva oddělené kohoutky pro ovládání průtoku vody. Jeden pro studenou a jeden pro teplou vodu. Otáčením kohoutku se průtok vody reguluje. Kohoutková baterie je nejvíce náchylná k poruchám a je nejnáročnější na údržbu.

Vodovodní baterie páková s diskovou kartušívodovodni_baterie_s_keramickou_vlozkou
Jak už název napovídá, pákové vodovodní baterie s diskovou kartuší pracují se dvěma různými disky, které se proti sobě posunují a tím mixují horkou a studenou vodu a zároveň udávají potřebný průtok. Většinou se pohybuje disk na vrchní straně, zatímco spodní disk zůstává zafixován.

Vodovodní baterie páková s posuvnou mixážní vložkouvodovodni_baterie_s_keramickym_ventilem
U nás méně používaná varianta pákové baterie. Vložka dosedá na výtokový otvor baterie a posuvem a otáčením se nastavují otvory ve vložce (plastová či keramická) do různých poloh a průtok vody se tím zvětšuje či zmenšuje.

Vodovodní baterie páková s kulovou vložkouvodovodni_baterie_kulová_kartus
Se v našich krajích snad ani nepoužívá. Funkce je velmi podobná diskové kartuši. Kulová vložka s otvory se otáčí v loži baterie a otvírá, nebo zavírá průtok teplé a studené vody. Páková vodovodní baterie s kulovou vložkou má vždy pouze jednu ovládací rukojeť.

Velmi kvalitní jsou pákové vodovodní baterie renomovaného italského výrobce Paffoni. Ve vodovodních bateriích od Paffoni jsou používány kvalitní keramické kartuše, které zajišťují bezporuchovou dlouhodobou funkčnost.

Reklamy

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: